Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up
Psikolojik Danışma Nedir?

Psikolojik Danışma Nedir?

Psikolojik danışma, bireyin kendini anlaması ve geliştirmesi, farkındalık kazanması, çevresiyle uyumlu ve sağlıklı bir iletişim halinde olması  için  uzmanlar tarafından verilen profesyonel bir yardım sürecidir.  Bireyle psikolojik danışmada nihai amaç bireyin kendini gerçekleştirmesidir. Terapiler kuramlar çerçevesinde bireyin ihtiyacına göre oluşturulmaktadır. Ruhsal sağlığınız ertelenmeyecek kadar önemlidir ve erken müdahale çocukların ilerde geliştireceği ciddi ruhsal problemlerin önüne geçer. Bizimle iletişime geçmek ve randevu oluşturmak için arayın.

Psikolojik Danışma ve Terapi Alabileceğiniz Alanlar

  1. Depresyon
  2. Aile Danışmanlığı
  3. Öfke kontrol bozukluğu
  4. Kaygı bozuklukları
  5. Çocuklarda davranış problemleri uyum/sorunları

Her birey hayatının belli dönemlerinde psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir. Yaşadığınız zorluklarla ilgili profesyonel yardım alarak bu sorunlarla sağlıklı bir şekilde baş etmeyi öğrenirsiniz. Yukarıda saydığımız alanlarla ilgili sorun yaşıyorsanız terapi yöntemlerimiz ve problem alanlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Merak ettiğiniz ne varsa sormaktan çekinmeyin, unutmayın ki her şeyin başı sağlık, akıl sağlığı! Sağlıkla kalın!

Psikolojik Danışmada Depresyonun Tedavisi

Belli bir grup belirti ile kendini gösteren bazen de döngüsel hal alan ruhsal bir rahatsızlık olarak tanımlanan depresyonun farklı çeşitleri ve alttipleri vardır. Depresif duygudurum aynı zamanda başka ruhsal bozuklukların habercisi ve yan belirtisi olarak da karşımıza çıkar. Depresif hissetmek olarak tanımlayabileceğimiz bir yaşantı hali de vardır ki burada hastalık olan depresyondan bahsetmememiz mümkün değildir. Bu üç farklı ana alanından hangi depresyon durumunu yaşadığınızı anlamak için muhakkak bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Doğru tedavi için doğru tanı şarttır.

Depresyon Belirtileri

Depresyon, Amerikan Psikiyatri Birliğinin yayınladığı DSM tanı kitabına göre aşağıda sıralanan 9 belirtiden en az 5’inin içinde de muhakkak ilk iki belirtiden birinin bulunması koşuluyla, iki hafta boyunca ve günün çoğunluğunda sürmesiyle tanımlanır.

-Depresif duygudurum

-İlgi kaybı

-İştah/kilo değişikşiği

-Halsizlik/enerji kaybı

-Psikomotor becerilerde gerileme

-Değersizlik, kararsızlık, suçluluk hisleri

-Dİkkat toplamada güçlük, unutkanlık

-Ölüm ve intihar düşünceleri

Depresyonda Bilişsel Davranışçı Terapi

Merkezimizde depresyon tedavisi için uygulanan yöntem BDT’dir. Yapılan ilk değerlendirme sonucu depresyonun çeşidine bağlı olarak psikiyatristlerle ortak çalışmamız gerekebilir. Farmakoloji yanında uzman tarafından alacağınız psikoterapi ile depresyondan kurtulmanız, bu ruhsal bozukluğun tedavi edilmesi mümkündür. Randevunuzu oluşturmak için bizi arayın.

Psikolojik Danışma ve Aile Danışmanlığı

Aile bireyleri arasında sağlıklı iletişim ortamının yaşatılması için yapılan psikolojik bir yardımdır.

-İletişimin bozulması

-İşyoğunluğuna bağlı olarak zaman dengesinin bozulması

-Bozulan ilişkiye başka yerlerde avuntu arannması

-Geçim sorunları

-Çocuk bakımı onusunda anlaşmazlıklar

-Sorumlulukların paylaşılamaması

-Büyük aileden ayrışamama

-Ergenler, engelli aile bireyleri, yaşlı anne/baba ile ilgili sorunlar yaşanması gibi temel ve çok çeşitli nedenlerle aile danışmanlığına başvurulabilir. Temel amacı ailelerin kendilerine yeterli hale gelmesini sağlamak olan terapi süresince ailede bozukluk ya da sıkıntı yaratan ilişkilerin düzeltilmesi, böylelikle aile üyelerine daha işlevsel yeni iletişim ve etkileşimlerin kazandırılması hedeflenir.

Toplumun en önemli birimi olan aile ilk güvenlik alanımızdır. İnsanlar ailelerinde bu güveni bulurlarsa yaşamları boyunca güvenlerini geliştirirler. Sağlıklı bir aile ortamında büyümek her çocuğun ve her bireyin en doğal hakkıdır ve bireyler en çok buna gereksinim duyar. Yukarıda bahsettiğimiz sorunların başarılı şekilde çözülmesi ve ailenizin tekrar huzur ve güven dolu haline dönebilmesi için MEB onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikasına sahip Aile Danışmanımızdan randevu alabilirsiniz. İletişim sorunlarınız çözülemeyecek hale gelmesin, yardım aramaktan çekinmeyin.

Psikolojik Danışmada Davranış/Uyum Problemlerinin Tedavisi

Çevredeki değişimlere göre davranabilme olarak tanımlanan uyumun çocuklara eğitimle kazandırılması mümkündür. Uyum problemleri patolojik olmamakla birlikte erken ve doğru müdahale edilmezse ileride ciddi patolojilere yol açmaktadır. Çocukların uyumu destek, etkin dinleme ve pozitif davranış geliştirme yöntemleriyle arttırılabilir. Uyum problemlerinin nedeninde kalıtım ve çevrenin ortek etkisi söz konusudur. Çocuklarda gözlenen kaygı, öfke, kıskançlık, utangaçlık, yalancılık, alt ıslatma, tırnak emme, arkadaş ilişkilerinde problemler, dikkat dağınıklığı, sosyal ilişkilerde zayıflık ya da aşırılık, suça yönelme ve aşırı risk alma, okul başarısındaki problemler ve aile yapısındaki değişiklikler uyum sorunlarına yol açabilir. Çocuklarınızda saydığımız bu sorunlardan gözlemledikleriniz var ise ileride daha büyük zorluklara yol açmadan uzman pedegoğumuz tarafından detaylı bir değerlendirmeden geçmenizi öneririz. Daha detaylı bilgi almak ve merak ettikleriniz için bize ulaşın.

 

Neler Yapıyoruz?

İletişim sorunları yaşayan, karar vermede güçlük çeken, kaygı bozukluğuna sahip; kısaca psikolojik yardıma ihtiyaç duyduğu düşünülen tüm bireylere(çocuk, ergen, yetişkin) vereceğimiz profesyonel yardım için bizlere ulaşmanızı bekliyoruz.

Daha fazla bilgi almak için bizleri facebook sayfamız üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara