İletişim Neden Bu Kadar Önemli?

Bugünün uygar insanı, doğa ile binlerce yıldır sürdürdüğü etkileşimin meyvesidir. Bu etkileşim ilk dönemlerden bu yana değişen şekillerde gerçekleşmiştir. Doğayı dinlemeyi öğrenen insan, kendini ve diğer insanları da dinleyerek bu zamana kadar hayatta kalmayı başarabilmiştir. Ancak ne yazık ki günümüzde insanların iletişimin en temel ögelerinden biri olan dinlemeyi giderek azalttığını görmekteyiz. Doğadan bağlarını giderek koparan insan artık daha fazla dinlemek yerine daha fazla dinlenmek istiyor. Sizce neden dinlemekten çok dinlenmek istiyoruz?

İletişimde amaç “Anlatmak, anlamak, anlamlandırmak ve anlaşmaktır.” diyebiliriz. Çoğu zaman bu girişimde bir bencillik sezebiliriz ta ki karşılıklılık gerçekleşene kadar. Karşılık gerçekleştiği andan itibaren sonuç, verim veya haz duyuyoruz. Sürüdürülebilir bir iletişim için ise, iletileri karşımızdaki alıcıya sözlü veya sözsüz yollar(kanal)ı en iyi şekilde kullanarak iletebilmeliyiz . Bu süreci samimi bir sohbete çevirmemiz için gerekli tek şey ise karşıdaki kişinin dinlendiğini bilmesidir. O zaman konuşmak yerine sohbet, söyleşi, dinlence gibi daha keyifli kavramları kullanabiliriz. 

Kişi dinlemek isterken bir yandan dinlenmek de ister. Günümüz iletişim şekillerinde ise bireylerin,  konuşma ve sohbet anlarını ufak keyifsiz molalar haline dönüştürdüğünü görmekteyiz. Oysa sohbetler, bireyin kendine, tatlı yorgunluk anlarını kattığı eylemler haline dönüşmelidir. O zamanki sıkılmaktan ve sıkışmaktan uzaklaşabilir. Kendini eğitmenin, kendine eğilmenin tek yolunun her türden canlı ve cansızla gerçekleştirdiği temasla olduğunu bilen kişi, aynı zamanda yolunun sağlıklı, güvenli ve kaliteli iletişimden geçtiğini de bilmelidir.

0 0 oylar
Puan
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi duymayı çok isterim, lütfen yorum yapın.x