Dil ve Konuşma Terapisti Kimdir?

Dil ve konuşma terapisti, yasal tanımı gereği ‘bireyin ses, yutma, dil ve konuşma bozukluklarının belirlenmesi, önlenmesi ve müdahalesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tarafından teşhisi konulmuş ses, yutma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur.

Dil, konuşma, ses ve yutma bozuklukları bireyin yaşamını önemli derecede etkileyebilir; buna karşın erken teşhis ve uygun müdahaleler ile bireyin yaşamındaki olumsuz etkiler azaltılabilir. Dil ve konuşma terapisti bu konuda eğitim almış; insan iletişimi, gelişimi ve bozukluklarının tanımlanması, değerlendirilmesi ve terapisi ile uğraşan ve bu alanda bilimsel araştırma faaliyetlerinde bulunan bağımsız bir meslek grubu üyesidir.

Dil ve konuşma terapistliği bölümü ülkemizde 1989 yılı ile birlikte Hacettepe Üniversitesi yüksek lisans ve doktora eğitimi ile uzman yetiştirmeye başlamıştır. Daha sonra 2000 yılında yüksek lisans, 2004 yılında doktora düzeyi olmak üzere Anadolu Üniversitesi de bu alanda uzman yetiştirmeye başlamıştır. Ülkemizde ilk kez 2012 yılında Anadolu Üniversitesinde lisans düzeyinde eğitime başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda Hacettepe başta olmak üzere çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde lisans düzeyinde eğitime başlanmıştır. 2020 yılında Anadolu, Hacettepe, Medipol, Üsküdar ve Biruni Üniversiteleri olmak üzere toplam 5 üniversite lisans düzeyinde mezun verecektir. 


DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ ÇALIŞMA ALANLARI

Devlet, özel veya üniversite hastanelerinin ilgili kliniklerinde çalışabilirler. Bunun dışında dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirler. Kendilerine ait özel iş yerleri kurabilecekleri gibi ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde de hizmet sunabilirler. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar ise yurtiçi ve yurtdışındaki birçok üniversitede lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler.


DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLERİNİN ÇALIŞTIĞI ALANLAR

· Gelişimsel Dil Bozuklukları 

· Ses Bozuklukları 

· Yutma Bozuklukları

· Konuşma Sesi Bozuklukları

· Akıcılık Bozuklukları 

· Dudak-Damak Yarıklıklarına Bağlı Gelişen Konuşma Bozuklukları 

· Edinilmiş Dil Bozuklukları

· Motor Konuşma Bozuklukları

· İşitme Engeline Bağlı Dil Ve Konuşma Bozuklukları

· Genetik Sendromlara Bağlı Dil Ve Konuşma Bozuklukları

0 0 oylar
Puan
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi duymayı çok isterim, lütfen yorum yapın.x