Aile Tipleri Devam

Dünya Yansa Umrunda Olmayacak Anne Babalar

Dünya yansa umrunda olmayacak anne babaların genel özelliği rahat olmalarıdır. Bu tarz anne-babaların evlerinde herkes kendi özerk alanında yaşıyor olabilir. Evde her birey kendine bir oda kapatıp bağımsızlığını ilan edebilir. Genel olarak aile bireyleri arasında direkt bir iletişim yerine buzdolabı iletişimi dediğimiz, buzdolabı üzerine yazılan notlar vasıtasıyla iletişim yöntemi tercih edilir. Herkes kendi dünyasında yaşadığı için diğer aile üyelerinin sorunlarını ve yaşam hallerin pek dikkate alınmayabilir.Herkesin kendi dünyasının kendince sorunları ile uğraşır. Bu tarz ebeveynlerin çocukları kendilerini yalnız hissedebilir, huzuru dışarıda arkadaşlarının yanında arayabilir. Vaktinin çoğunu arkadaşlarıyla geçirir, gece gündüz izin alma sorunu yaşamaz. Rahat ebeveynler çocuklarının isteklerini genelde geri çevirmez. Maddi imkanlar mevcutsa, çocuğun maddi istekleri fazlasıyla karşılanır ama duygusal ihtiyaçlar konusunda cimri davranılabilir. Bu tarz ebeveynlerin çocukları ergenliğin başlarında dahi gecenin geç vakitlerine kadar dışarıda, sokakta ya da arkadaşlarının yanında vakit geçirebilir.

Psikopat Anne Babalar

Psikopat anne babaların en büyük özelliği çocuklarının her an disipline edilmeleri gerektiği ve bunun her yöntemin mübah olduğudur. Çocuğun çok küçük yaşlarından itibaren şiddetin birçok türünü (fiziksel, sözel, psikolojik) aktif bir şekilde kullanan bu anne babalar, çocuklarının bu muameleye verdiği olumsuz tepkileri de disiplinsizlik olarak algılar ve aynı yöntemleri bu sefer daha şiddetli bir şekilde uygular. Genelde bu tarz ebeveynlerin kendi çocukluklarında bu tarz bir muameleye maruz kalma durumu vardır. Bu tarz ebeveynler için, şiddetli dayaklar, karanlık bir banyoya kilitleme ya da günler boyunca çocuğu dışarı çıkarmama gibi teknikleri olağandır. Böyle bir şiddete maruz kalan çocuklarda genel olarak iki farklı tepki gelişebilir, birincisi tamamen içe kapanık, kendine güvensiz ve korkak çocuklar bir diğeri ise gördüğü şiddeti dışarıda başka insanlar üzerinde aynen uygulamaya çalışanlar. Eğer buradaki belirtiler size uyuyorsa çok geç kalmadan psikolojik yardım almanızı öneririm.

Emir Eri Anne Babalar

Belki biliyorsunuz; Çin’de çocuk sahibi olmak sayıyla sınırlandırılmış durumda. Her çiftin bir çocuk sahip olma hakkı var. Neredeyse her ailenin tek çocuğu olduğu için tek çocuklar biraz değerli oluyor. Çinliler bu durumu, ‘Küçük İmparator’ gibi bir tanımlamayla ifade ediyorlar. Bu tarz ebeveynler için çocukları, her istekleri karşılanması gereken bir imparator gibidir diyebiliriz. Özellikle tek çocuklu ailelerde, tedavi çocuk sahibi olmuş çiftlerde ve geç yaşta anne-baba olmuş kişilerde sık karşılaşıyoruz bu durumla. Bu ailelerde çocuk evin patronu gibidir, eve alınacaklara, nereye tatile gidileceğine, haftasonu nerede vakit geçirileceğine karar veren çocuktur. Anne-baba, tabir uygunsa, çocuğun karşısında hazır olda alacağı emirleri beklemektedir. Böyle durumlarda çocuk, gerçekte karşılığı olmayan abartı bir özgüven geliştirebilir. Ve sonuç olarak gerçek sosyal ortamlarda, uyum sağlamakta zorlanabilir, başarı sağlaması için çalışması gerektiği fikri onu hayal kırıklığına uğratabilir.

Mete KALDIRIM

Psikolojik Danışma

0 0 oylar
Puan
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi duymayı çok isterim, lütfen yorum yapın.x