Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Otizm Spektrum BozukluğuOtizm Spektrum Bozukluğu – Tohum Otizm

NEDİR?

Otizm spektrum bozukluğu(OSB); sosyal iletişim ve etkileşimdeki yetersizlikler, sınırlı/yinelenen davranış örüntüleri, aynılıkta ısrarcılık, rutinlere bağlılık ve duyusal uyaranlara aşırı duyarlılık ya da duyarsızlıkla kendini gösteren ve belirtileri yoğun olarak bebekliğin ilk üç yılı içerisinde ortaya çıkan bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizm spektrum bozukluğu için kullanım kolaylığı nedeniyle zaman zaman otizm terimi kullanılmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

OSB’nin temel özellikleri şunlardır;
-Sosyal iletişimde bozukluklar,
-Dil ve ilişkili bilişsel becerilerdeki bozukluklar,
-Davranışsal ve duygusal bozukluklar.
Bu temel özellikler, dil ediniminin gelişim düzeyinden ve bozukluğun şiddet düzeyinden önemli ölçüde etkilenir. Bu temel özelliklere ek olarak, duyusal zorluklar ve beslenme zorlukları da görülebilir.

TANILAMA

Tanı koyabilecek kişiler, yalnızca konunun uzmanı olan doktorlardır. Ülkemizde otizm tanısı koyabilecek uzmanlar çocuk psikiyatristleri ve çocuk nörologlarıdır. 

MÜDAHALE

Tanılama sürecinden sonra bireye çok yönlü bir müdahale programı hazırlanması, bireyin ihtiyacının belirlenmesi için değerlendirmeler her disiplinden birer uzman tarafından yapılmalıdır. Ardından müdahalenin niteliği, yoğunluğu ve sıklığı belirlenerek programa başlanılmalıdır. 

Çocuğunuzun müdahaleye ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız, aklınıza takılan sorular olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

“Her zaman yapamadığım şeyi yapıyorum, onun nasıl yapılacağını öğrenmem için.”

Pablo Picasso

Call Now ButtonHemen Ara